.:: گزینه ها ::.
صفحه نخست درباره رایزن اخبار خارجی اهم وظایف رایزن تازه های ایران و افغانستان پیوندهای کاربردی اطلاعات کاربردی مناقصات و مزایده ها نظرات و پیشنهادات تصاویر درباره ایران درباره افغانستان ارتباط با ما پرسش و پاسخ متداول
.:: تقوبم روز ::.
please wait...
.:: کنترل پنل ::.
کلمه کاربری :
رمز عبور :
عضویت | فراموشی کلمه عبور؟
.:: نظر سنجی ::.
مناسبات تجاری ایران وافغانستان چگونه است؟
مشاهده نتایج

  اطلاعاتی از کشور جمهوری اسلامی ایران

    نشان دولتی وملی ایران

پرچم ایران

 دین و تاریخ

 سیاست

 معادن و صنایع

 راهها

هنر و فرهنگ 

 رشد اقتصادی

گردشگری 

اقتصاد 

آب وهوای ایران 

 ایران از لحاظ آب وهوایی یکی از منحصر به فرد ترین کشور هاست . اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از 50 درجه می رسد به طورکلی ایران درمنطقه ای قرارگرفته است که از نظر بارندگی در سطح نیمه خشک وخشک قرار می گیرد . اختلاف دمای هوا در ایران درنقاط مختلف زیاد است . درحالی که در فصل تابستان دمای شهرکرد در شب به 30-  درجه هم می رسد ،مردم اهواز هوای تابستانی مردم اهواز هوای تابستانی (45 درجه ) را تجربه می کنند . هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل می باشد . نواحی شمال غرب و غرب تابستانهای معتدل و زمستانهای سرد و نواحی جنوبی تابستانهایی شدیدا گرم و زمستانهایی معتدل دارند .

 مردم ایران

پیشینه تاریخی کشور ایران را در اسطوره های ایرانی به آغاز تاریخ می رسانند ولی آغاز تاریخ سیاسی آن از آغاز شاهنشاهی ایران در زمان ماد است . البته این شاهنشاهی ها مربوط به اقوام آریایی ایران است و گرنه پیش از آن ایلام ، جیرفت و... نیز بوده است ایران امروزه از اقوام زیادی از جمله : مازنی ، گیلک ، تالش ، ترک آذری ، کرد ، ترکمن ، عرب ، بختیاری ، لرل ، آشوری ، کلدانی ، مندایی ، تات ، گرجی ، بلوچ ، سیستانی ، ارمنی ، یهودی ، دیلمی ، تشکیل شده است . در ایرن در حدود 2زبان 110 گویش زبانی رواج دارد و بزرگترین گروههای زبانی ایران فارسی ، ترکی آذری ، کردی ، ترکمنی ، گیلکی و مازندرانی ، تالشی ، لری ، بختیاری ، عربی ، بلوچی ، لگی ، دیلمی ، تاتی ، ارمنی ، آشوری ، مندایی ، گرجی ، عبری ، کلدانی وغیره تشکیل می دهند. زبان رسمی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس ، در کنار زبان فارسی آزاد است .

دین

در پانصد سال اخیر ، به ویژه پس ازتشکیل دولت صفویان همواره تشیع مذهب رسمی ایران بوده است ودر حال حاضر از جمعیت ایران 89% شیعه ، 9%سنی و 2%بهائی ، زرتشتی ، یهودی ، مسیحی ، صبی ، ( مندایی یا صابئین ) وپیروان سایر ادیان هستند . در اصل 12 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری دین رسمی است و سایر مذاهب اسلامی که در قانون اساسی به آنها تصریح شده شامل مذاهب اربعه اهل سنت ( حنفی ،شافعی ، حنبلی ، مالکی ) و شیعیان زیدی ( چهار امامی ) نیزقانونی و دارای احترام کامل می باشند .

تاریخ

دودمان دوره پیش ازاسلام

یلامیان ( از پیش از 3200 سال ق . م – 539 ق . م . )

 ماد ( آغاز قرن هشتم ق . م – 550 ق . م . ) بنیان گذار ( دیاکو ) ( هووخشتره )

خامنشی ( 559ق . م – 330ق . م - ) بنیان گذار کوروش کبیر شهریار معروف داریوش  ، خشایار

وکیان ( 330ق . م – 129 ق . م - )بنیان گذار سلوکوس یکم  ( اتحاد دوم )

اشکانیان ( وحدت دوباره بعد از اشغال ) ( 256 ق . م – 224 م . ) بنیان گذار اشک یکم شهریاران بزرگ مهرداد یکم ارد یا اشک سیزدهم

اسانیان (224 م . 652 م . ) بنیان گذار ( اردشیر بایکان ) شهریاران بزرگ شاپور 1 شاپور دوم و انوشیروان دادگر

دومان های نیمه مستقل پس از اسلام

طاهریان ( 206 – 259 ه – ق . ) بنیان گذار طاهر بن حسین ذوالیمینین

صفاریان (261 – 287 ه – ق .) بنیان گذار یعقوب بن لیث صفاری

امانیان (261 – 389 ه – ق . ) بنیان گذار نصر اول شهریاران بزرگ اسماعیل بن احمد ونصر بن احمد

زیاریان (315 – 462 ه .ق .) بنیان گذار مرد اویج پسرزیار شهریار معروف قابوس بن وشمگیر

بوییان (320 – 440 ه . ق .) بنیان گذار سلطان محمود غزنوی

سلجوقیان (429 – 511 ه . ق .) بنیان گذار طغرل بیک شهریاران بزرگ ملک شاه وسلطان سنجر

ایلخانان مغول (654 – 736 ه . ق .) بنیان گذار هولاکو خان

تیمریان ( - 903771 ه . ق ) بنیان گذار تیمور گورکانی

دودمان های مستقل پس از اسلام

صفویان – (906- 1135 ه.ق .) بنیان گذار شاه اسماعیل اول شهریار بزرگ شاه عباس

افشار ( 1148 – 1161 ه.ق . ) : بنیان گذار نادر شاه

زند (- 12091163 ه. ق.) بنیان گذار کریم خان زند

اجار (1209 – 1345 ه.ق .) بنیان گذار آغاز محمد خان شهریار نامی ناصرالدین شاه

هلوی(آغاز 1345 ه. ق / 1304 ه.ش – 1357 ه.ش) بنیان گذار رضا شاه

نظام جمهوری اسلامی ایران ( آغاز 1357ه.ش.) بنیانگذار روح الله موسوی خمینی

سیاست

حکومت ایران جمهوری اسلامی است . قوه مقننه در دست مجلس شورای اسلامی است . مذهب رسمی ایران شیعه اثنی عشری و طبق اصل 13 قانون اساسی از پیروان ادیان دیگر تنها مسیحیان ایران ، زرتشتیان ایران و یهودیان ایران در حدود قانونی در انجام مراسم دینی خود آزادند و البته پیروان هیچیک از ادیان دیگر در تبلیغ دین خود آزاد نیستند . پیروان هر یک از این سه دین درمجلس شورای اسلامی دارای نماینده هستند . فارسی ، زبان رسمی اداری ایران است .

روابط خارجی ایران

ایران یکی از  198 کشور عضو سازمان ملل متحد است . همچنین در سازمان کشورهای همسود ، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) ، سازمان کشورهای اسلامی ، سازمان همکاری منطقه ای برای عمران ودر پیمانNPT عضویت دارد .

معادن

معادن مهم ایران عبارتست از : نفت و گاز . ایران . دومین ذخایر نفتی جهان ، یازده درصد ذخایر ثابت شده نفتی معادل 130 میلیارد بشکه  و نیز دومین ذخایر گازی جهان ، هجده درصد ذخایر ثابت شده گاز زمین، معادل 26 تریلیون متر مکعب را در اختیار خود دارد . مهم ترین منطقه های نفتی این کشور مسجد سلیمان ، هفتگل ، گچساران ، آغاجاری وشاه آباد ( غرب ) است . همچنین دریای مازندران نیز اندوخته نفتی بسیاری را درخود نهفته است . نفت قم نیز در حال استخراج است . بیشترین معادن در حنال بهره برداری در استان خراسان وجود دارد . دیگر معادن مهم کشور عبارتند از : معادن ذغال سنگ ، کانیهای فلزی : طلا ، منکنز ، کرومیت ، مس ، سرب ، روی ، نیکل ، کیالت ، نقره ، معدن شیمیایی : گوگرد ، نمک ، سنگهای تزئینی ، شن وماسه و اورانیوم

صنایع   

عمده ترین صنایع کشور عبارت اند از : صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، فولاد نساجی  شیمیایی غذایی ، خودرو سازی ، الکتریکی و ... صنایع مهم دستی وخانگی    وسنتی کشور عبارت اند از : فرش وقالی گلیم و زیلو ، منبت کاری ، خاتم کاری وسفال سازی .

راه ها 

راه ها و وسایط نقلیه نیز دارای اهمیت است . راه آهن سرتاسری ایران راه آهن تهران به مشهد راه آهن تهران به تبریز تهران به کاشان ، راه آهن بندرعباس به تهران و راه آهن بندرعباس به سرخس که به تازگی بهره برداری رسید و راههای دیگری که دردست ساخت است جاده های شوسه همه شهرهای را بهم مربوط می سازد . راه های کشتیرانی در دریای خزر ، دریای عمان وخلیج فارس است . راههای هوایی میان اغلب کشورهای بزرگ جهان وشهرهای درجه اول ایران برقرار است .

اقتصاد در 30 سال گذشته جمعیت 36 میلیونی ایران به 70 میلیون نفر افزایش پیدا کرده ونخستین موج این نسل جدید به بزرگسالی رسیده است . بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری به 22 درصد رسیده است اما برخی کارشناسان رقم آن را 2/12 درصد برآورد می کنند . محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق می گوید «حضور سالانه 700 هزار نفر به بازارکار معرف فشار شدیدی است که اقتصاد ایران ناگزیر به تحمل آن است » در دوره (1383- 1353) ، نرخ توروم گاه به 7 درصد نزدیک شده است ونرخ بیکاری زمانی 3 درصد و زمانی از 16درصد بوده ودر حالیکه در زمینه بدهی خارجی ، این رقم برای مدت ها صفر بوده ولی گاه چنان افزایش یافتهکه دولت را با بحران باز پرداخت مواجه کرده است . خصوصی سازی ، رهایی از اقتصاد متکی به نفت وهمگام شدن با اقتصاد جهانی پیشنهادهایی است که از سوی تحلیگران برای تثبیت اوضاعاقتصادی ایران مطرح می شود .

رشد اقتصادی ایران

صندوق بین المللی پول در آخرین برآورد از رشد اقتصادی کشورها درسال 2005پیش بیان کرد : رشد اقتصادی ایران در این سال به 7/5 درصد برسد که بدین ترتیب نسبت به سال قبل از آن 1/0 درصد کاهش خواهد داشت . مرکز پژوهشهای مجلس ابران با ارئه گزارشی (2007) ، استفاده بیش ازحد درآمدهای نفتی در چند سال گذشته را عامل بی ثباتی در اقتصاد این کشور معرفی و پیش بینی کرده رشد اقتصادی ایران به حدود 5 درصد در سال (2008 ) برسد .

گردشگری 

براساس سازمان جهانی جهانگردی ، ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی وتاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را درجهان دارا است ولی با این وجود تا به حال چندان در جذب گردشگران خارجی موفق نبوده است .   

هنر وفرهنگ

 فرهنگ ایرانی ریشه در تاریخ دارد . برای شناخت فرهنگ ایران باید به کشورهای مستقلی که در پیرامون ایران هستند نیز نگریست . افغانستان ، تاجیکستان ،  ازبکستان ، ترکمنستان ، آذربایجان وحتی ارمنستانوگرجستان وهمچنین کردهای عراق وترکیه و پاکستان همگی کم یا زیاد گوشه ای از فرهنگ ایران رابه ارث برده اند . حتی سرود ملی پاکستان به زبان پارسی است . در مجموعه می توان عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای جمهوری اسلامی ایران است را به اختصار چنین برشمرد : 1- زبان پارسی که مهمترین شاخصه فرهنگ ایرانی است . 2- اعیاد ملی از جمله نوروز 3- شخصیتهای اسطوره ای از جمله رستم   4- اسا طیر تمثیلی همچون دیو ، سیمرغ و ...  5- علم وهنر   6- معماری ایرانی   7- دین اسلام و بخصوص مذهب تشیع .

Copyright © 2004-2018 iranattache-afghan.ir All rights reserved.
Support & Services : Iranian's Today Emkan Co.
Step By Step Advertisement Center
Hosted & Developed by : The Porteghal Team